Dziwnów to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych pereł polskiego wybrzeża. Miasto znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim i jest stolicą Gminy Dziwnów. Otoczone jest nie tylko przez wody Morza Bałtyckiego, ale i Zatoki Wrzosowskiej, Zalewu Kamieńskiego i cieśniny Dziwny. Taka lokalizacja pośród wód sprawia, że jest to miasto wczasowo-wypoczynkowe uwielbiane przez amatorów sportów wodnych. Dziwnów zresztą jest miastem, w którym odbywa się Festiwal Gwiazd Sportu. Turyści mogą podziwiać Aleję Gwiazd Sportu. „Wodne miasto” to raj dla wędkarzy, którzy mogą nacieszyć się obfitością różnych gatunków ryb. Noclegi tu są tak bardzo popularne, że trzeba je zamawiać na kilka miesięcy przed planowanym wypoczynkiem. Wachlarz ofert noclegowych (Dziwnów noclegi – meteor) należy do topowych w kraju.

Dziwnów powstał w XIII wieku – położenie miasta miało ogromny wpływ na jego rozwój pod względem handlowym. Przebiegał tędy średniowieczny szlak handlowy, niestety z czasem rzeka Dziwna została zasypana przez piach i osada przekształciła się w przestrzeń dla rybaków i rzemieślników trudniących się obróbką bursztynu. Początek XIX wieku sprawił, że miasto znowu odżyło, pojawili się pierwsi kuracjusze, przy czym warto podkreślić, że Dziwnów był miastem pionierskim w tym zakresie. Odkryte zostały złoża solankowe (obecnie nie są wykorzystywane), dzięki czemu miasto już w pierwszej dekadzie XIX wieku było modnym uzdrowiskiem. Łazienki solankowe i borowinowe pobudowano dopiero pod koniec XIX wieku, ale był to okres rodzenia się mody na wypoczynek nad morzem i spędzanie na wybrzeżu wolnego czasu dla celów towarzyskich. Dziwnów był uzdrowiskiem jeszcze nieco po zakończeniu II wojny światowej. Miasto mogłoby ten status odzyskać, gdyż ma ku temu wiele predyspozycji, a nieoficjalnie można je traktować jako kurort o ogromnych walorach leczniczych.

Plaża w Dziwnowie jest przygotowana na goszczenie turystów z różnych stron świata. Posiada wyznaczone kąpielisko morskie o długości 800 metrów. Jest czysta i przestronna, a w jej pobliżu znajduje się atrakcyjna baza gastronomiczna, dzięki której plażowicze nie muszą na czas posiłku żegnać się z Bałtykiem. Kąpiele słoneczne zapewnią przepiękną opaleniznę, przy czym nie należy ich przedawkować. Przy plaży znajduje się promenada, z której można podziwiać chociażby wschody i zachody słońca.