Myślenice to niewielkie, choć bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym, miasteczko położne 30 km na południe od stolicy Małopolski – Krakowa. Okolice Myślenic nadają się do uprawiania aktywnego wypoczynku – zarówno latem jak i zimą. W okresie zimowym do Myślenic przybywają licznie turyści z Krakowa, by skorzystać ze stacji narciarskiej na Górze Chełm. Do dyspozycji narciarze mają dwie trasy zjazdowe o długości od 850 do 1100 m. Na sam szczyt góry prowadzi niezwykle długi wyciąg krzesełkowy ( 2006 m). Aktywnie czas można również spędzać w Centrum Sportu i Rekreacji w turystycznej dzielnicy Myślenic – Zarabiu. Na miejscu można też skorzystać z kortów tenisowych. Dla tych, którzy preferują wodny wypoczynek, polecamy Centrum Wodne Aquarius. Zwolennicy pływania pod chmurką mogą skorzystać z odkrytych basenów oraz kąpieliska Górnego i Dolnego Jazu na przepływającej przez Myślenice rzece Rabie.

O wyjątkowym pięknie myślenickiego krajobrazu można się także przekonać wybierając się na podróż wzdłuż doskonale oznakowanych ścieżek rowerowych. Jedna z nich biegnie z dzielnicy Myślenic Zarabia, wzdłuż rzeki Raba, o długości około 3 km. To idealne miejsce do uprawiania joggingu. Nieco bardziej zaawansowani rowerzyści mogą zwiedzać okolicę podążając szlakami rowerowymi. Najbardziej malownicze zakątki gminy można podziwiać podążając szlakiem zielonym. Prowadzi on od ulicy Podgórskiej i wynosi aż 21,8 km. Do wyboru ponadto szlaki oznakowane kolorem żółtym (17,1 km), czerwonym (16,1 km) czy łącznikowym. Dokładną mapę poszczególnych tras możemy znaleźć w internecie na stronie myślenickiego powiatu.

Myślenice pomimo coraz większej industrializacji zachowują wciąż charakter miejscowości wypoczynkowej. Dlatego też tak doskonale jest tutaj rozwinięta baza noclegowa. Ciekawie przedstawia się oferta gospodarstw agroturystycznych. Sami gospodarze oferują liczne atrakcje. Dzięki temu w Myślenicach po zwiedzeniu wszystkich lokalnych atrakcji z pewnością nie będziemy się nudzić. Bardziej komfortowe noclegi w Myślenicach znajdziemy również w hotelach i pensjonatach (zbiór obiektów ➦ Meteor). To niewielkie miasteczko może być doskonałą odskocznią o zgiełku wielkiego miasta. Znajdziemy tu ciszę i spokój. Turystów urzekną również niezwykłe walory krajobrazowe miejscowości.